Feltehetjük a kérdést, hogy az Y vagy a Z generáció mennyire hallgat manapság komoly zenét? És, ha nem, akkor miért nem? Kutatások bizonyítják a komolyzene fantasztikus hatását a fejlődő szervezetre, amennyiben csecsemőről, vagy gyerekről van szó, de a zene, és elsősorban a komoly zene folyamatosan karban tartja az ember elméjét, érzelmi világát és testét is, bármilyen életkorban. Ehhez nem kell önmagához a zenéhez érteni, csak hallgatni, átadni magunkat neki.
Onnan tudjuk, hogy a klasszikus zene hatást gyakorolt ránk, ha a testünk válaszol a hangokra, ez lehet egy megmagyarázhatatlan bizsergés, libabőr, mosoly, könnyezés, lazultsági állapot, sőt, olykor feszültséget is érezhetünk izmainkban, erős szívdobogást, euforikus hangulatot. A visszajelzések tárháza szinte vég nélküli!
Lehetséges, hogy azért távolodik el a mai generáció, mert a zenére való oktatás hagy kivetnivalót maga után?
Tény, hogy a klasszikus zenét megszeretni nem egyszerű feladat, van, akinek zsigerből megy, vagy beleszületik egy ilyen családba, vagy az első találkozása a zenével meghatározó, viszont van olyan, aki lassanként engedi magához közel ezeket a különleges dallamokat.
Mi a teendő akkor, ha most döntötted el, hogy adsz egy esélyt a komoly zenének?
A lényeg, hogy semmi esetre sem bonyolult tematikájú és érzelemvilágú klasszikus műnek a megértésével kell kezdened, ami több órás időt ölel fel, hanem olyan rövid darabokkal, amelyek szinte láthatatlanul, ám óhatatlanul belopják magukat a szívedbe, amit lehetőleg meg is tudunk érteni, be is tudunk azonosítani.
Ha egy komoly zenei művet kellene ajánlani, akkor a 342 éve született, ám mondanivalójában mai napig érvényes Antonio Vivaldi, Négy évszak c. négy tételes művének Tél c. tételét ajánljuk.
Elsősorban azért, mert műveit ma már zeneterápiás célokkal is felhasználják, így egyértelmű, hogy a komoly zene megértésének, megismerésének, megszeretésének első lépése is könnyen rajta keresztül történhet meg!